چاپ        ارسال به دوست

حضور تاثیرگذار ملایی در مجلس شورای اسلامی/ زنگ کم تحرکی ملی به صدا درآمد

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی، دکتر افشین ملایی رئیس و محمدرضا فروحی دبیر فدراسیون ورزشهای همگانی با حضور در مجلس شورای اسلامی گزارشی وضعیت «تندرستی مردم ایران» را به اعضای کمیسیون تلفیق و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ارائه کردند.

در این دیدار افشین ملایی با ارائه آمارهایی از وضعیت کم تحرکی و اضافه وزن در کشور هشدارهای لازم نسبت به پیشروی «قاتل پنهان» در کشور ارائه و خواستار توجه و حمایت بیشتر نمایندگان مجلس به ورزش همگانی و تامین تندرستی مردم شد.

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی در این نشست با بیان این که ورزش باید در کشور فراگیر شود تا تاثیرش را در تندرستی عمومی (جسمانی، روانی و اجتماعی) مشاهده کنیم گفت: متاسفانه از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۵ که کمتر از یک دهه می شود میزان کم تحرکی در کشور ۲۵ درصد رشد داشته است که این میزان در بخش بانوان رشد چشمگیری داشته و در شرایط فعلی ۶۴ درصد از بانوان ایران دچار کم تحرکی هستند.

وی با هشدار نسبت به روند افزایش کم تحرکی و چاقی در کشور که تندرست مردم ایران و نسل آینده را به شدت به خطر خواهد انداخت گفت: پیش بینی تلخ و سناریو برای آینده این است که در سال ۱۴۰۵ این میزان از کم تحرکی در کشور در بخش مردان به ۷۶ درصد خواهد رسید و در بخش بانوان میزان کم تحرکی به ۸۳ درصد می رسد و این کاملا نگران کننده است. 

افشین ملایی با اخطار نسبت به وضعیت کم تحرکی و تبعات و بیماری های ناشی از آن در استانهای کشور تاکید کرد: آمارها نشان می دهد که در تمام استان های کشور کم تحرکی در حال افزایش است. در بخش دانش آموزی، ما تا هشت سال آینده بیش از ۳ میلیون دانش آموز چاق خواهیم داشت. در این حوزه خطر، جزو ۱۲ کشور اول دنیا هستیم که محیط مدارس را با این جمعیت چاق، «بیمارگونه» خواهیم ساخت. از سوی دیگر، مهارت و یادگیری حرکتی کودکان ایران هم دو سال نسبت به گروه هم سن خود در کشورهای دیگر عقب تر هستند و این عاملی است که تندرستی نسل آینده را به خطر می اندازد.

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی با اشاره به وضعیت سالمندان در کشور نیز گفت: متاسفانه در این حوزه هم کشور به سمت سالمندی و پیری حرکت می کند و پیش بینی ها نشان می دهد که در سال ۱۴۲۰ در کشور ما ۱۸ میلیون افراد بالای ۶۰ سال خواهید داشت. سالمندانی که ورزش نمی کنند و میزان کم تحرکی آنها در آینده خانواده هایشان را با چالش بزرگی مواجه خواهد کرد که اگر به فعالیت آنان بی توجه باشیم این سرمایه طلایی نهان تبدیل به خسرانی خواهد شد که آثارش از جنگ بیولوژیک فراتر است.

ملایی با ارائه آماری در مورد میزان درگیری مردم ایران با بیمارهای ناشی از کم تحرکی گفت: براساس آمارهای رسمی و مطالعه شده در شرایط فعلی ۵۹ درصد جمعیت ایران وزن بالا دارند، ۳۷ درصد فشار خون دارند، ۲۳ درصد دچار افسردگی هستند و  ۴۶ درصد هم کلسترل بالا دارند و طبق آخرین گزارش های آماری، به طور مستقیم و غیرمستقیم سالانه ۴۵ هزار میلیارد تومان برای درمان در کشور هزینه می شود. این میزان فقط گزارش هزینه کرد بیماریهای غیرواگیر است که دلیل عمده آن ناشی از کم تحرکی، چاقی و اضافه وزن است. 

این مدیر ورزشی با بیان این که کم تحرکی پاندمی خاموش است به آمار وحشتاک فوتی های ناشی از بیماری های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: تلفات کرونا در دو سال و نیم اخیر در کشور حدود ۱۴۱ هزار نفر بوده است اما براساس آمار موجود سالانه ۳۰۰ هزار نفر بر اثر بیماری های غیرواگیر (عمدتا ناشی از کم تحرکی) جان خود را از دست می دهند و کم تحرکی که از آن به عنوان بیماری تمدن حاضر نیز یاد می شود، اگر مدیریت نشود با این شتاب فزاینده در آینده، اتفاق تلخ دیگری را رقم خواهد زد.

ملایی با نگاهی به گذشته درباره عملکرد ورزش در کشور خاطرنشان کرد: پرسش اساسی این است که چرا برنامه های ما در چهار دهه گذشته نتوانسته است آن چنان که باید باعث جلوگیری از رشد کم تحرکی در کشور شود. وی در پاسخ این سوال گفت: یکی از مشکلاتی که ورزش همگانی در چهار دهه گذشته داشته این است که ما در این حوزه به صورت جزیره ای رفتار کرده ایم و هر نهاد و دستگاهی به گونه ای اقدام می کند که از اقدامات نهاد دیگر خبر ندارد. این مشکل باید برطرف شود و همه نهادها و ارگان ها و سازمان ها برای تامین تندرستی مردم، هم افزا و هماهنگ گام بردارند. 

افشین ملایی تاکید کرد: درخواست ما از مجلس شورای اسلامی این است که نگاه ویژه تری به حوزه ورزش همگانی داشته باشد. انتظار ما این است که در بخش قوانین برای رفع موانع ورزش و کاهش کم تحرکی و افزایش بودجه و نظارت بر اجرای کار حمایت بیشتری داشته باشند. 


١٣:٣٠ - شنبه ١٥ مرداد ١٤٠١    /    شماره : ١٧٥٢    /    تعداد نمایش : ٦٢٤