چاپ        ارسال به دوست

سبک زندگی سالم نگران کننده است

رفیعی: خطر بزرگی نسل آینده ایران را تهدید می کند

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی، صالح رفیعی، رییس انجمن توسعه ورزش و فعالیت بدنی کودکان فدراسیون ورزش های همگانی با بیان اینکه دو سال درگیر کرونا بودیم که تبعات سنگینی به همراه داشت و هفت میلیون مبتلا و بیش از ۱۴۰ هزار فوتی به جا گذاشت، عنوان کرد: کاهش فعالیت بدنی و تاثیرات روانی از جمله پیامدهای کرونا روی کودکان بود و سبک زندگی غیرفعالی را رقم زد که سلامت آینده کودکان ایرانی را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی ادامه اداد: شاید بزرگسالان از این تهدیدها بهتر عبور کنند اما کودکان در بازه زمانی طلایی زندگی خود قرار دارند و همین مسئله نگرانی های بسیاری را به وجود آورد به همین منظور طرح ملی بازی و نشاط کودکانه در سه فاز مدنظر قرار گرفت و در ۱۵ استان کشور، ارزیاب ها بررسی وضعیت کودکان ۳ تا ۹ ساله را به انجام رساندند و کودکان زیر ۷ سال و کودکان ۷ تا ۹ ساله مورد ارزیابی قرار گرفتند.

رییس انجمن توسعه ورزش و فعالیت بدنی با اشاره به نتایج آماری طرح مذکور، اظهار کرد: ۱۹.۴ کودکان در وضعیت رشد حرکتی بسیار ضعیف و ۱۹.۳ در وضعیت رشد حرکتی ضعیف قرار دارند و باید بگوییم وضعیت اسفناک است و باید اقدامات مختلفی در حوزه رشد حرکتی انجام شود.

رفیعی با بیان اینکه خانواده ها باید با کمترین امکانات در منزل به انجام بازی های هدفمند حرکتی بپردازند، گفت: در نهایت پس از بررسی های صورت گرفته ارزیابی های رشدی پسا آزمون از کودکان در سه دسته کودکانی که تمرین نداشتند، کودکان با ۱۲ جلسه تمرین در منزل و ۲۴ جلسه تمرین به طور کامل مدنظر قرار گرفت.

وی افزود: خوشبختانه از تاخیر رشدی در کودکانی که به طور کامل و ۲۴ جلسه تمرین داشتند ممانعت به عمل آمد و باید این امر تداوم یابد تا شاهد اصلاح سبک زندگی در بین کودکان ایرانی باشیم.

رفیعی خاطرنشان کرد: باید یک ساعت فعالیت بدنی با شدت متوسط به بالا به صورت روزانه برای کودکان ایرانی مدنظر قرار گیرد و نیازمندی های کودکان شناخته شود.

رییس انجمن توسعه ورزش و فعالیت بدنی با بیان اینکه در رده سنی دوم کودکانی که در حال ورود به مدرسه هستند اثراتی در حوزه کم تحرکی موجود بود که ۲ سال تاخیر رشدی را نشان می دهد، اظهار کرد: بر اساس نتایج به دست آمده یک کودک ۸ ساله به اندازه یک کودک ۶ ساله دارای توانایی های حرکتی است و به صورت جزیی تر در فعالیت های جابجایی کودکان مورد آزمون، دچار ۲ سال تاخیر و در فعالیت های توپی دچار یکسال تاخیر هستیم که این یک خطر بزرگ برای نسل آینده ایران است.

رفیعی با بیان اینکه وظیفه مسئولان و خانواده ها اگر نتوانند زمینه ساز ارتقا رشد حرکتی کودکان شوند، سبک زندگی سالم نسل آینده ایرانی نگران کننده است و با مشکلات عدیده ای در ورزش همگانی و قهرمانی نیز مواجه خواهیم شد، عنوان کرد: حداقل بیش از دو برابر میانگین جهانی دچار تاخیر در رشد حرکتی کودکان هستیم و حضور دو ساله در قرنطینه برای کودکان ۳ تا ۷ ساله و محدود شدن سطح زندگی در محیط های آپارتمانی بسیار نگران کننده و اسفناک است.

 


١٤:٣٤ - چهارشنبه ١٥ تير ١٤٠١    /    شماره : ١٦٢٤    /    تعداد نمایش : ٢٦٠