اخلاق و فرهنگ اسلامی
 


روز جهانی قدس

 آرشیو اخلاق و فرهنگ اسلامی
 

 گزارش تصویری
 
 آرشیو گزارش تصویری
 

 ارتباط با رئیس فدراسیون
 

 

 گفت و گو
 


سلطانی فر: مشارکت مردم در ورزش همگانی دو برابر شده است

 آرشیو گفت و گو
 

 کمیته تحول
 


هفتمین جلسه بررسی ساز و کار اجرایی استفاده از فضای مجازی در راستای توسعه ورزش همگانی برگزار شد .

 آرشیو اخبار کمیته تحول
  
 
 

آسیب شناسی دوستی و معاشرت درکلام معصومین، قسمت دوم
ریشه های سوء ظن و بدگمانی: شناخت ریشه ها و عوامل سوء ظن ما را در مبارزه و رفع آن کمک می کند، عمده ترین عوامل بدگمانی عبارتند از: 1. ظاهر بینی 2. حسادت. 3. دوستی با بدان4. آلودگی و خبث درونی ۵. پرتوقعی. برخی از آثار بدگمانی، عبارتند از:
۱. بی اعتمادی. افرادی که دچار بیماری روحی بدگمانی هستند نمی توانند به دیگران اعتماد کنند، آنها همه کس را خائن دیده و هرگز نمی توانند از نظر و مشورت دیگران استفاده کنند. طبعا از روح تعاون و همکاری محروم شده و همواره در تنهایی و انزوا به سرمی برند. امام علی (ع) می فرماید: «بدترین افراد از نظر وضعیت کسانی هستند که به سبب بدگمانی به هیچ کس اعتماد ندارند و به سبب بدرفتاری اش هیچ کس به او اعتماد نمی کند. غررالحکم.حدیث شماره ۲۱۷۸)»
۲. دوست گریزی. سوء ظن و بدگمانی موجب می شود دوستان از چنین افرادی گریزان شوند، افراد بدبین در اندک زمانی رفقای خود را ازدست می دهند. بدبینی در رفتار، گفتار و تعامل بادیگران بروزخواهد نمود با بروز چنین رفتارهایی نزدیک ترین افراد از انسان بدگمان، رنجیده شده و از او جدا خواهند شد. امام علی (ع) می فرماید:(بدگمانی،قلب هارابیمارمی کند،انسان امین رادرمعرض تهمت قرارمی دهد،انس گرفته گان راپراکنده و دوستی برادران را تغییر می دهد.
۳. تجسس، بدگمانی سبب می شود انسان برای کشف اسرار و رازهای نهایی مردم به جستجو بپردازد. رسول گرامی اسلام (ص) در این خصوص می فرماید: « بدترین مردم کسانی هستندکه بدگمانند و بدترین بدگمانان کسانی هستند که از اسرار مردم جستجو می کنند، بدترین جستجو کنندگان افراد پرحرف هستند و بدترین پر حرف ها کسانی هستند که پرده دری می کنند. مستدرک الوسائل ج۹ص۱۴۷)ادامه دارد.
(کمیته فرهنگ واخلاق فدراسیون ورزشهای همگانی)

تاريخ  ارسال:يكشنبه 29 مرداد 1396 - 10:12

کد:61368-1397


 اخبار مرتبط:
 

  نظر شما در رابطه با اين خبر
 نام شما:
 پست الکترونيک:
 شماره تماس:

 آی پی شما:

 

 دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت فدراسیون در وب سایت منتشر خواهد شد.
 پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

  
آدرس: تهران ، بلوار فردوس شرقی ، خ وفا آذر شمالی ، بن بست پانیذ ، پلاک 2 ، طبقه اول

ساعات كار فدراسيون : شنبه الي چهارشنبه : 00: 8 لغايت 16:00      پنج شنبه : تعطیل


© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به فدراسيون ورزشهای همگانی جمهوري اسلامي ايران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.